Pozdravy, gratulácie, ...

Autor: Peter Staško | 30.12.2016 o 22:12 | Karma článku: 4,10 | Prečítané:  556x

Občas mám pocit, že pokiaľ nebol technologický vývoj tam, kde je teraz,  ľudia si boli bližší. Čo tým myslím? Vývoj pozdravov, gratulácií, vinšov.

Ěra pohľadnicová – kým neexistovali mobilné siete a internet, ľudia si posielali pohľadnice. Z dovolenky, k meninám, narodeninám, Veľkej noci, Vianociam. Poštári mali plné tašky pošty, nemuseli im dopĺňať prácu predajom lósov, odpočítavaním plynomerov a inými činnosťami nesúvisiacimi s pôvodným účelom pošty. Zberatelia mali odkiaľ čerpať prírastky do svojich zbierok pohľadníc alebo známok. Staré mamy s láskou vystavovali pohľadnice od vnúčat.

Éra sms-ková – po príchode mobilných operátorov a rozvojom ich služieb dorazila aj novinka vo forme smsiek. Bolo to rýchle, aj keď si človek spomenul na sviatok na poslednú chvíľu, ešte nič nebolo stratené. Pár klikov a oslávenca potešilo pípnutie mobilu. Na Vianoce mobilní operátori vydávali štatistiky, koľko smsiek zákazníci zase poslali.

Éra majlová – rozvojom internetu do väčšiny domácností mnohým už nestačili len obyčajné písmenká, tak sa vracali k napodobeninám pohľadníc – veď je to vlastne tiež pošta. Síce už trocha neosobná, lebo jedným klikom pošle človek pohľadnicu aj 50 ľudom, ale tváriaca sa ako pohľadnica.

Éra fejsbúková / 1.druh / - vývojom internetu prišli do módy sociálne siete.  Blahoželania a priania sa začali posielať správami, vždy každému priateľovi osobitne. Pohľadnice z dovoleniek nahradili zverejnené fotoalbumy.

Éra fejsbúková / 2.druh / - asi prvý spôsob sa javil dosť časovo náročný, tak sa pozdravy posielajú vymenovaním všetkých priateľov, ktorému chcem zapriať. Fotky sa špecializujú na tzv. „svojky“, ako sa im správne spisovne hovorí. Pohľadnice z dovolenky nahradili magnetky. Smsky už chodia väčšinou len z banky po „vykradnutí“ účtu a pohľadnice sú už raritou.

Éra fejsbúková / 3.druh / - na čo prácne vymenúvať priateľov, stačí, keď si napíšem  na nástenku – všetko najlepšie všetkým Jožkom, Marienkam a vec je vybavená.

Navrhujem ešte účelnejšie vyriešenie tohto „problému“ – 1. Januára napísať na svoju nástenku napríklad text. – Všetko najlepšie všetkým ľuďom na facebooku k meninám, narodeninám, Veľkej noci, 1. máju, SNP, VOSR, Dňu vďakyvzdania, Vianociam, .... / doplňte podľa vlastnej fantázie /.

... a vraj technológie zbližujú...občas mám pocit, že skôr izolujú...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?